Egyensúlyi problémák

2005. 07. 28. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos egyensúlyi problémákkal küzd továbbra is a magyar gazdaság – derül ki az Economist Intelligence Unit (EIU) nemzetközi gazdaságkutató intézet legfrissebb értékeléséből, amely szerint Magyarországon igen nagy kockázati forrást jelenthet az, ha a piacok a jelenleginél érzékenyebbé válnak a magas államháztartási és folyó fizetésimérleg-hiány iránt. A Világgazdaság által ismertetett jelentés szerint a túlságosan nagy folyómérleg-deficitet elsősorban az ország eladósodása finanszírozza, ezért az EIU kutatói az adósságállomány további növekedését prognosztizálják a jövő évre. A gazdaságkutató számításai azt mutatják, hogy hazánk adósságszolgálati kiadásai idén elérik az export értékének 24 százalékát, miközben a GDP-arányos folyómérleg-hiány az idei 8,2 százalékról jövőre 8,5 százalékra nő.
A szigorú monetáris politika egyelőre erősen tartja a forintot, ám a kamatprés szűkülése az év hátralévő részében ingadozóbb magyar valutát is eredményezhet – figyelmeztet a kutatóintézet, amely mindössze 3,2 százalékos gazdasági növekedést jelez előre az idei évre.
A most közzétett értékeléssel egyező megállapításokat tartalmaz a Nemzetközi Valutaalap legutóbbi jelentése, amely szerint hazánkban továbbra is fennállnak a magas államháztartási és folyó fizetésimérleg-hiánnyal kapcsolatos kockázatok, ezért a legfontosabb feladatot a költségvetési politika kiigazítása jelenti.
Hasonló véleményt fogalmazott meg a OECD országjelentése is, amely azt javasolta hazánknak, hogy a rendkívüli bevételeket ne további kiadásokra, hanem az államadósság csökkentésére fordítsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.